Mit lehet tenni a stroke megelőzése érdekében? Az életkor előrehaladtával egyre fogékonyabbá válunk az agyvérzésre, de az is rizikófaktor, ha a családban előfordult már édesanyánál, édesapánál vagy más közeli hozzátartozónál.
Az életkor és a családtörténetét sajnos nem változtatható meg, de sok más kockázati tényező kezelhető – ha időben megismerjük őket. Ha tudjuk, hogy egy adott tényező árt az egészségünknek, és hajlamosabbá tesz minket a szélütésre, akkor időben lépéseket tehetünk a veszélyek enyhítésére.
Hogyan lehet megelőzni a stroke-ot?
Íme hét módszer, amivel ma elkezdhető a kockázatok kezelése a stroke elkerülése érdekében.
1. Tartsd alacsonyan a vérnyomásodat
A magas vérnyomás rendkívül veszélyes tényező: megduplázza vagy akár megnégyszerezi a stroke kockázatát, ha nem kontrolláljuk. A magas vérnyomás a legnagyobb mértékben járul hozzá a stroke kialakulásához férfiaknál és nőknél egyaránt. A vérnyomás folyamatos figyelése, valamint magas eredmény esetén annak kezelése által lehet a legtöbbet tenni az érrendszerünk egészsége érdekében. Ha lehetséges, tartsuk 120/80 alatt a vérnyomást.
A pontos és megbízható méréshez használj professzionális vérnyomásmérőt! A Pic Easy Rapid gyors, kényelmes és klinikailag hitelesített eszköz.
2. Diétázz!
Az elhízás és szövődményei (beleértve a magas vérnyomást és a cukorbetegséget) növelik a stroke esélyét. Ha túlsúlyos vagy, akkor már akár 4-5 kg elvesztésével is jelentős hatásokat lehet elérni. Próbálj meg legfeljebb 1500-2000 kalóriát enni naponta (az aktivitási szinttől és a jelenlegi BMI-től függően).
3. Edz többet!
A testmozgás hozzájárul a fogyáshoz és a vérnyomás csökkentéséhez, de önmagában is fontos szerepe van a stroke megelőzésében. Mérsékelt intenzitással, de érdemes a hét legalább öt napján edzeni. Mondjuk ha csak lehet, használd a lépcsőt a lift helyett.
4. Ne igyál alkoholt, vagy csak mértékkel!
Egy kis alkoholfogyasztás még rendben van. Kutatások szerint ha körülbelül egy italt fogyaszt naponta, akkor a stroke kockázata még viszonylag alacsony. Ha lehet, válaszd a vörösbort, mert rezveratrol tartalmaz, amely megvédheti a szívet és az agyat.
5. Figyelj oda a pitvarfibrillációra!
A pitvarfibrilláció a szabálytalan szívverés egyik formája, amely vérrögöket képez a szívben. Ezek a vérrögök az agyba kerülhetnek, és ott stroke-ot okozhatnak. A pitvarfibrilláció csaknem ötszörös stroke-kockázattal jár. Ha olyan tüneteid vannak, mint heves szívverés vagy légszomj, akkor keresd fel az orvosodat vizsgálat céljából.
6. Figyelj oda a vércukorszintedre!
A magas vércukorszint idővel károsítja az ereket, így nagyobb valószínűséggel alakul ki alvadék bennük. Diétázz, mozogj és ha kell, használj gyógyszereket, hogy a vércukorszinted az ajánlott tartományban maradjon!
7. Hagyd abba a dohányzást!
A dohányzás többféleképpen is felgyorsítja az alvadék képződését. Sűrűbbé teszi a véredet, és növeli az artériáidban a plakk felhalmozódását. Az egészséges táplálkozás és a rendszeres testmozgás mellett a dohányzásról való leszokás az egyik legfontosabb életmódbeli változás, amely segít jelentősen csökkenteni a stroke kockázatát. Kérj tanácsot az orvosodtól a leszokással kapcsolatban, vagy használhatsz dohányzásról való leszokást segítő segédeszközöket, például nikotin tablettákat vagy tapaszokat. Fontos, hogy ne add fel! A legtöbb dohányosnak több próbálkozásra van szüksége a leszokáshoz. Minden kísérlet egy lépéssel közelebb visz a szokás sikeres legyőzéséhez!
Forrás: Harvard